Małżeństwo i Kapłaństwo
Ikona opowiadająca o dopełnianiu się dwóch sakramentów

O Ikonie

Każda ikona jest zaproszeniem do wejścia w głęboką kontemplację rzeczywistości Kościoła. Ikona, którą macie przed sobą, przedstawia prawdę o tym, w jaki sposób małżonkowie i księża mają wzajemnie sobie pomagać w budowaniu wspólnoty. Autorka Roberta Boesso poprzez kształty, kolory i bogatą symbolikę zachęca nas do poznawania wzajemnej relacji dwóch sakramentów, a także do rozpoznania ich miejsca w Kościele.

Małżonkowie i kapłan, znajdujący się w środkowej części ikony, nie są przedstawieni w próżni: spoczywają na skrzydłach Ducha Świętego, a ich postaci są w centrum krzyża, który łączy porządek niebieski i ziemski. Święci z Maryją na czele, umieszczeni w czterech narożnikach, pozostają w łączności z Kościołem na ziemi wstawiając się za nami i kontemplując piękno Trójcy Świętej, a Eucharystia przedstawiona w symbolu kielicha i chleba na ołtarzu Słowa pokazuje miejsce spotkania Ludu Bożego. 

Poniżej znajdziecie opis dwóch detali pochodzących z ikony, które są zawarte w publikacji towarzyszącej ikonie. Ma ona być pomocą w głębszym zrozumieniu przebogatych treści zawartych na obrazie.

"I poślubię cię sobie na wieki,
poślubię przez sprawiedliwość i prawo,
przez miłość i miłosierdzie.
Poślubię cię sobie przez wierność,
a poznasz Pana."
(Oz 2, 21-22)

Małżeństwo
i kapłaństwo

Czy zdarzyło wam się kiedyś rozmyślać o wzajemnej relacji między sakramentem małżeństwa i kapłaństwa? 

Katechizm Kościoła Katolickiego określa te dwa sakramenty jako misyjne i nakierowane na zbawienie innych ludzi. Wyraźnie widać, że obydwa sakramenty łączy ten sam cel. Obecność w Kościele obydwóch sakramentów sugeruje, że są sobie nawzajem potrzebne i mogą sobie służyć pomocą.

Relacja między kapłanami a małżonkami nie należy do oczywistych i dlatego warto podjąć refleksję na ten temat.


"Sakramenty kapłaństwa i małżeństwa
są ustanowione dla służby."
(KKK, 1534)

Kościół
Oblubienica

W środkowej części poniżej mandorli widoczna jest tkanina, która rozciąga się na krzyżu i dopasowuje się do niego. Jest to weselna szata zbawienia Kościoła-Oblubienicy. Jej biały kolor wskazuje na chrzcielny i oblubieńczy charakter. Na płótnie reprezentującym Kościół znajduje się kilka różnych kolorów o złożonej symbolice, Kościół bowiem to jedna Oblubienica łącząca wiele powołań i charyzmatów.

Znajdujemy tutaj wzór obecny na ubraniu pary małżeńskiej, wzbogacony prześwitującymi czerwonymi krzyżykami. W ten sposób podkreślono dopełniającą się wzajemnie misję małżonków i kapłana.


„Pójdźcie, błogosławieni Ojca mojego,
weźcie w posiadanie królestwo,
przygotowane wam od założenia świata!”
(Mt 25, 34)

Ikony w tradycji chrześcijańskiej otwierają nas na rzeczywistość nieba. Są one szczególnie obecne w obrządku wschodnim, ale również wśród katolików obrządku bizantyjskiego. To nieoceniona pomoc w modlitwie, bo przemawia nie tylko do naszego intelektu, ale również do serca, docierając przez nasz wzrok. Patrzymy na sceny z życia Jezusa, Jego Matki i Świętych, ogarniamy wzrokiem szczegóły, z których każdy ma znaczenie. W ten sposób łatwiej nam o koncentrację na rozważanych treściach.

Wielu ludzi dzisiaj ma problem z modlitwą. Skargi na to, że nie umiemy się modlić, nie wiemy, jak to zrobić, słyszymy często wśród naszych bliskich i naszych rówieśników. Jak się dobrze modlić? W odpowiedzi na to pytanie powstało sporo publikacji, kursów i filmików na Youtube. Kontemplacja ikony może być jedną z odpowiedzi na to pytanie. Jak się modlić? Znaleźć spokojną chwilę, zanurzyć się w ciszy, przeczytać fragment Pisma Świętego, patrzeć na ikonę - może to być wielką pomocą w skierowaniu naszych myśli do Boga.

Ikona jest dostępna w sprzedaży w naszym sklepie. Może to być doskonały prezent dla waszego znajomego księdza w dniu rocznicy święceń kapłańskich, albo dla nowożeńców w dniu ślubu.


Ikona "Dary dla Kościoła"

jest już dostępna w sprzedaży w naszym sklepie internetowym.


Co jest w zestawie?

Opakowanie

Ikona opakowana jest w przepiękne pudełko prezentowe zaprojektowane specjalnie dla niej.

Opis ikony

Publikacja w szczegółowy sposób opisuje każdy detal ikony, zachęcając do kontemplacji.

Ikona

Ikona wydrukowana na płótnie w formacie A4.