Podsumowanie roku 2022
w projekcie Misterograde

Rok kalendarzowy 2022 upłynął nam pracowicie. W marcu 2022 nasza Fundacja Misterogrande, której akt założycielski został podpisany w październiku 2021, rozpoczęła oficjalnie działalność. W ten sposób wszystkie dotychczasowe inicjatywy zyskały oficjalną przynależność do Fundacji jako podmiotu rozpoznawanego na gruncie prawnym. Nasze działanie nie zmieniło swojego charakteru i w dalszym ciągu do poszczególnych inicjatyw, np. organizowania rekolekcji Oto Oblubieniec, są zapraszani wszyscy poprzedni uczestnicy.


Taka właśnie ekipa zebrała się wiosną 2022, aby przygotować rekolekcje Oto Oblubieniec, które w ostatniej chwili zostały przeniesione do Brennej koło Wisły. Słoneczna wiosna w górzystej okolicy była przepięknym tłem dla wydarzeń rekolekcyjnych, w których uczestniczyło 19 małżeństw, a w ekipie pracowało 7 par i dwóch kleryków.


Już w czerwcu mogliśmy wrócić do formuły dni skupienia w Wyższym Prymasowskim Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Z racji na termin spotkania tematem były rozważania o Sercu Oblubieńca, które ks. Przemek dla nas poprowadził. Świetny czas dla małżonków na bycie z innymi małżeństwami oraz na odkrywanie głębi miłości Oblubieńca do nas, a także godzina na trwanie przed Nim w Najświętszym Sakramencie. W kaplicy seminaryjnej zaczynamy się czuć jak w domu.


W lipcu odbyło się pierwsze spotkanie Rady Fundacji, podczas którego udało się sformułować misję. Odwołujemy się do niej każdorazowo, kiedy mamy podjąć decyzję o działaniach dedykowanych małżonkom. Jest to dla nas swoista latarnia wyznaczająca dalsze plany rozwoju inicjatyw i narzędzi.


We wrześniu udało nam się odwiedzić Don Renzo w Bionde i spędzić z nim trochę czasu. Jola i Arek byli po raz pierwszy w Domus Familiae, gdzie Don Renzo mieszka i pracuje. Poznaliśmy też nowego lokatora Domus: don Luca. Don Stefano, który również mieszka w Domu był akurat na pielgrzymce do Santiago, więc spotkanie z nim jeszcze przed nami. Intensywne 72 godziny przyniosły dużo radości i nadziei na dalszą udaną współpracę z włoskim Misterogrande.


W październiku w podpoznańskim Bąblinie odbyła się ósma edycja rekolekcji Oto Oblubieniec, w której uczestniczyło 19 małżeństw, dwóch księży a trzech kleryków i cztery małżeństwa zajmowały się przygotowaniem. Serdeczna gościna u Misjonarzy Świętej Rodziny mile nas zaskoczyła, chociaż z powodu kiepskiej pogody nie udało się skorzystać z uroków pobliskich terenów rekreacyjnych. 


W listopadzie wzięliśmy udział w Kongresie dla Małżeństwa i Rodziny, koordynowanego przez znanego nam ks. Pawła Gałuszkę. Świetni wykładowcy i ciekawe treści prowokowały nas do rozmów i ożywionych dyskusji. Miejsce kongresu szczególnie związane z osobą Jana Pawła II oraz bliskie sąsiedztwo Sanktuarium Miłosierdzia Bożego pobudzało naszą duchową wyobraźnię. 


Pod koniec listopada przyjechała do nas z drukarni nowa książka autorstwa Don Renzo Liturgia codzienności, której premiera odbyła się podczas kolejnego Dnia Skupienia w Gnieźnie. Ks. Przemek zaprosił nas do rozważań o duchowości małżeńskiej, a przewodnikiem był Sługa Boży Jerzy Ciesielski. Z pomocą archiwalnych zdjęć i fragmentów notatek ks. Przemek zapoznał nas z tą fascynującą postacią. Jego bliska relacja z Karolem Wojtyłą i wzajemne wpływy na postrzeganie więzi małżeńskiej to zniewalająca przygoda, która pokazała nam jak owocna może być relacja świeckich i księży. Sama postać przyszłego papieża zyskała dodatkową głębię i wymiar, o którym nie wiedzieliśmy. Ks. Przemek obiecał nam kontynuowanie rozważań podczas najbliższego dnia skupienia w Wielkim Poście 2023.


W całym roku rozesłaliśmy 500 książeczek z Nowenną Małżeńską, a w kursie Zaślubieni Jezusowi wzięło udział 52 małżeństwa, w tym małżeństwa z okolic Włodawy, do których pojechaliśmy na krótkie spotkanie. Zaproszenie skierował do nas paulin Ojciec Paweł, który następnie wziął udział w rekolekcjach Oto Oblubieniec.


Polecamy się Waszej modlitwie na cały rok 2023, abyśmy mogli dalej głosić piękno sakramentu małżeństwa wszystkim napotykanym przez nas ludziom.Podsumowanie roku 2022
Agata Mleczko 4 stycznia, 2023
Udostępnij
Nasz blogi
Archiwizuj
V Dzień skupienia
Gniezno, 3 grudnia 2022