Po rekolekcjach
Bąblin k. Poznania, 27-29 października 2023

Dziewiąta edycja rekolekcji "Oto Oblubieniec" dobiegła końca. Ponownie gościli nas Księża MIsjonarze Świętej Rodziny w domu rekolekcyjnym w Bąblinie niedaleko Poznania. Październikowy krajobraz pełen jest sprzeczności: złoto jesiennych liści przykrywa smuga mgiełki albo rozmywa ulewny deszcz. W pięknym miejscu siedemnaście małżeństw miało okazję się zatrzymać, złapać oddech i w pięknych okolicznościach otworzyć się na usłyszenie Dobrej Nowiny o małżeństwie. Liczna ekipa ośmiu małżeństw wraz z klerykiem Kamilem i duszpasterzem ks. Marcinem oddała się swej posłudze z niezwykłą radością i poświęceniem.

W rekolekcyjny weekend wprowadziło nas Słowo. W sobotę usłyszeliśmy Ewangelię o Wyborze Apostołów (Łk 6, 12-19). Jezus po całej nocy spędzonej na modlitwie wybrał swoich towarzyszy, którzy następnie stali się fundamentem Kościoła (Ef 2, 19-22). Jezus w swej nieskończonej dobroci wybrał osoby, które przyjęły a następnie przekazały naukę Jezusa dalej, poświęcając jej całe swoje życie. Chcemy brać przykład z Apostołów, którzy głosili Dobrą Nowinę o miłości całym sobą. Również małżonkowie mają podobne zadanie: mają głosić, pokazywać i objawiać miłość Boga do ludzkości i Chrystusa do Kościoła. To niełatwe zadanie, ale Kościół daje nam potrzebne środki: sakramenty, wspólnotę, Słowo.

W niedzielę wszyscy uczestnicy otrzymali wskazówkę i odpowiedź na pytanie: w jaki sposób głosić piękno sakramentu małżeństwa na co dzień. Słowo Boże odpowiada powtarzając fragment o Największym przykazaniu: 

Będziesz miłował Pana Boga swego całym swoim sercem,
całą swoją duszą i całym swoim umysłem
(Mt 22, 34-40)

A więc miłość jest odpowiedzią! Jeśli kochamy siebie, swoich współmałżonków, swoje dzieci i innych ludzi głosimy Dobrą Nowinę. Kiedy ktoś patrzy na małżonków, którzy właśnie w taki sposób rozumieją swoją misję, to widzi Boga w Trójcy Jedynego obecnego w świecie. On może kochać wszystkich ludzi posługując się narzędziami takimi jak kochający się wzajemnie małżonkowie.

Nie zabrakło chwil pełnych radości i wzruszeń. Pan Bóg jest hojny i bardzo, bardzo dobry dla nas. Zawsze czerpiemy z Niego siły do naszego działania, a On w ojcowski sposób odpowiada na nasze prośby udzielając nam nowych sił, świeżości i entuzjazmu. Księża Misjonarze przyjęli nas z miłością. Udzielili nam również pomocy w sytuacji awarii samochodu i oczekiwania na pomoc drogową, już po zakończeniu rekolekcji, za co jesteśmy wdzięczni. Nade wszystko jednak dziękujemy naszym Wstawiennikom: bez was nie dalibyśmy rady być w całości darem z siebie dla naszych uczestników.

Niech ten wyjątkowy czas będzie początkiem nowego życia w Chrystusie dla wszystkich par. Niech dobry Bóg obdarzy nas wszystkich swoim obfitym błogosławieństwem.

Po rekolekcjach
Agata Mleczko 30 października, 2023
Udostępnij
Nasz blogi
Archiwizuj
Beatyfikacja Rodziny Ulmów
10 września 2023, Markowa