Matka Natalia
z monastyru Chrystusa Oblubieńca w Burton, OH

Duża część sympatyków Misterogrande uczestniczyła w zeszłorocznej konferencji poświęconej myśli Jana Pawła II i misji małżeństwa JPIIM4M. Zaproszeni goście podejmowali różne zagadnienia związane z męskością i kobiecością, więzią oblubieńczą, rodzicielstwem oraz powołaniem małżonków. Jednym z prelegentów była Siostra Natalia z monastyru Chrystusa Oblubieńca w Burton, Ohio w Stanach Zjednoczonych. Jej wykład dotyczył macierzyństwa duchowego i szerzej także rodzicielstwa duchowego, do którego jest wezwany każdy człowiek, czy to żyjący w małżeństwie, czy celibatariusz.

Relacja, którą nawiązaliśmy z Siostrą Natalią obfitowała przez cały rok we wzajemne zapewnienia o modlitwie, wymianę korespondencji, regularne słuchanie podcastów prowadzonych przez Siostrę oraz wysyłanie najnowszych wiadomości o Misterogrande z naszej strony i o wspólnocie Chrystusa Oblubieńca z drugiej. Zawsze czuliśmy się dobrze poinformowani, czym żyją i zajmują się wszystkie Siostry z klasztoru. Udało nam się również posłuchać niezwykłego świadectwa życia Matki Teodory podczas jednej z tegorocznych konferencji poświęconych Teologii Ciała. W czerwcu bieżącego roku Siostra Natalia zaprosiła nas na uroczystość swoich profesji wieczystych, które były trzykrotnie przekładane ze względu na epidemię. Niestety jako mieszkańcy jednego z państwa strefy Schengen, nie mogliśmy się wybrać do Stanów osobiście, ale z myślą o ludziach zaproszonych na uroczystość, którzy nie mogą na nią przybyć, siostry udostępniły relację z wydarzenia on-line.

Siostry z monastyru Chrystusa Oblubieńca są obrządku bizantyjskiego, co sprawia, że liturgia znacząco różni się od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni na co dzień. Z ogromnym zainteresowaniem śledziliśmy uroczystość, która trwała ponad trzy i pół godziny. Dwie siostry - Siostra Natalia i Siostra Petra - składały swoje profesje wieczyste na ręce biskupa Milana. Cała uroczystość była niezwykle wzruszająca.


Siostry Natalia i Petra podczas ceremonii przysięgały wieść życie pokuty. Poruszającym znakiem tego pragnienia było pojawienie się obydwóch kandydatek do życia monastycznego w białych tunikach, na boso, pozbawionych ozdób, zegarka czy welonu, które trzykrotnie padły na twarz w geście całkowitego zaufania do Bożego miłosierdzia i świadomości własnych grzechów. Z postawy leżenia krzyżem podnosił je biskup, który pytał czy są świadome wymagań, jakie nakłada na nich życie w klasztorze. Drugą sugestywną czynnością podczas liturgii było obcięcie włosów siostrom, które z uwagi na przekładane profesje wyhodowały włosy do kolan. Po tych niezwykle mocnych gestach pokutnych nastąpiło ubranie sióstr w nowe szaty i ogłoszenie ich stavrophore czyli "niosące krzyż".


Dla nas szczególnie wzruszający momentem była końcówka, kiedy obydwie Siostry stanęły przed ołtarzem i każdej podchodzącej osobie na pytanie jak mają na imię odpowiadały: Matka Natalia i Matka Petra. Rok temu Siostra Natalia w swoim wykładzie podzieliła się głębokim pragnieniem bycia matką a teraz mogliśmy być świadkami tego ważnego momentu w jej życiu, kiedy stała się Matką Natalią. Polecamy ją Waszej modlitwie a Dobremu Bogu dziękujemy za świadectwo jej życia, za jej radość i entuzjazm oraz za autentyczne macierzyństwo duchowe, jakim nas również obdarowuje.

Zdjęcia ze strony: christthebridegroom.org

Matka Natalia
Agata Mleczko 25 listopada, 2021
Udostępnij
Nasz blogi
Archiwizuj
Fundacja Misterogrande
Akt Fundacyjny